image

PeyamaKurd - Irak parlamentosu ve hükümet seçimleri kapsamında yapılan genel seçim için sabah saat 07.00 itibari ile başlayan oy verme işleminin ardından Irak Yüksek Seçim Komisyonu Erbil Başkanı Elî Qadîr ve Kürdistan Bölgesi İçişleri Bakanı Kerîm Şingalî’den bir açıklama geldi.

YSK Başkanı Elî Qadîr, oy kullanma sürecinde çıkacak teknik sorunlar için özel birimlerin devrede olacağını belirtirken, İçişleri Bakanı Kerîm Şingalî ise, güvenlik tedbirlerinin alınmasına ilişkin her şeyin kontrol altında olduğunu ifade etti.

Oy kullanma işleminde ilk kez kullanılan elektronik işlemden dolayı bazı vatandaşların zorluk yaşadığını görülürken, konuyla ilgili açıklama yapan YSK Başkanı Qadîr, "vatandaşların oy verme işleminde küçük de olsa bazı aksaklıklar yaşanıyor, şuan için oy kullanma işleminde %99 sorunsuz bir seçim olduğu görülüyor. Vatandaşlar oy kullanırken, elektronik ortamda parmak izi ile kimliklerini onaylattıktan sonra oy kullanması gerekir, aksi halde oyları geçersiz olacaktır” ifadesini kullandı.

Irak Parlamentosu seçimleri için oy verme işleminin güvenlik içerisinde gerçekleştiğini vurgulayan İçişleri Bakanı Kerîm Şingalî, bakanlık olarak gerekli tüm tedbirlerin alındığının belirtti.