image

PeyamaKurd - İran'ın Kürdistan Bölgesi'ne saldırılarına dünyadan tepkiler gelmeye devam ederken açıklamada bulunan Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, Kürdistan Bölgesi’ne yönelik füze ve İHA saldırısı dolayısıyla İran’a protesto notası vereceklerini bildirdi.

Yapılan saldırıları kınayan Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, İran'ın Kürdistan Bölgesi'ndeki Doğu Kürdistan partilerinin karargahlarına yönelik füze ve drone saldırısı dolayısıyla, İran'ın Bağdat Büyükelçisi’ni çağırıp protesto mektubu vereceklerini ifade etti.

Başkent Bağdat'ta gerçekleştirilen bir programda konuşan Bakan Hüseyin, “Yarın İran'ın Bağdat Büyükelçisi’ni çağıracağız ve Kürdistan Bölgesi'ne yönelik saldırıları dolayısıyla protesto mektubu vereceğiz” ifadesini kullandı.

Saldırıya yanıt vereceklerini belirten Irak Dışişleri Bakanı Hüseyin, “Irak topraklarının ve vatandaşlarının egemenliğini şiddet dışında her şekilde savunmak bizim görevimizdir” sözlerine yer verdi.

Erbil’in Koye ilçesindeki KDP-İ karargahı, Süleymaniye sınırlarındaki Zirgwêz’de bulunan İran Komele karargahı ve Erbil'in güneyinde bulunan Pirde ilçesi yakınlarında da Kürdistan PAK karargahı İran tarafından füze ve kamikaze İHA’larla hedef alındı.