image

PeyamaKurd - ABD’li araştırmacı Paul Davis, 10 Ekim’de yapılması planlanan seçimler üzerinden önemli değerlendirmelerde bulundu.

Irak seçimleri ve Erbil-Bağdat ilişkileriyle dikkat çekici değerlendirmelerde bulunan Davis, “Irak’taki siyasi güçler, Kürtlerin, Başkan Barzani’nin ve Bağdat’taki Kürdistanlı tarafların gücünü sınırlandırmak için bir çaba içerisinde” dedi.

Davis, Irak’ta yapılması planlanan seçimlerde İran’ın etkisinin artabileceği uyarısında bulunarak, ABD’nin Afganistan sorunuyla uğraştığı bir dönemde İran’ın Irak seçimlerini ülkede nüfuzunu artırmak için bir fırsat olarak gördüğünü belirtti.

İran’ın Irak siyasetinde eli güçlenebilir

Davis, “Seçimlerle büyük bir değişimin olacağını beklemek hata olur. İran’ın Irak siyasetinde eli güçlenebilir bunu Iraklılar da biliyor” dedi.

Demokratik sürecin sadece seçimle değil bir kültür meselesi olduğunu belirten Paul Davis, Irak’ta parlamenter sistemin ortadan kalkması ve başkanlık sistemine geçiş için çaba harcayanlar olduğunu vurguladı.

Davis, Irak’ta demokratik temellerin yeni atıldığına dikkat çekerek, bölgede başkanlık sistemine geçiş iddiaları ile ilgili şu değerlendirmede bulundu:

“Ülkede başkanlık sitemine geçilecekse, bu tüm tarafların talebiyle olmalı. Irak’ta demokratik sistem yeni ve bu ülkeye parlamenter sistemin daha uygun olduğunu düşünüyorum. ABD gibi hem başkanlık sistemiyle yönetilmek hem de demokrasiye sahip olması için Irak’ın, demokrasi konusunda tecrübe edinmesi ve  demokratik kültürü temel alması gerek”

Bağdat’ta Başkan Barzani’nin rolünü sınırlandırmak isteyen bir akıl var!

ABD’li araştırmacı, Bağdat’ta Başkan Barzani ve Kürtlerin etkisini kırmak isteyen bir gücün olduğuna dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı:

“Irak’taki siyasi güçler, Kürtlerin, Başkan Barzani’nin ve Bağdat’taki Kürdistanlı tarafların gücünü sınırlandırmak için bir çaba içerisinde. ABD, Kürdistan Bölgesi’nin rolünü korumak için Irak’ta kalmalı.”

ABD’li araştırmacı: ABD’nin tüm bunlara karşı sessiz kalması…

K24'e konuşan ABD'li araştırmacı Davis, Kürdistan Bölgesi ve ABD arasındaki ilişkiler hakkında ise şu şekilde konuştu:

“Son yıllarda Kerkük’te yaşananlar, Iraklı tarafların kente el koyması ve ABD’nin tüm bunlara karşı sessiz kalması, ilişkilerin sorgulanmasına neden oldu. Kürdistan Bölgesi; ABD’ye karşı değildir, ABD’nin dostudur ve bu ilişkiler geliştirilmelidir.”