image

PeyamaKurd - Sudani başkanlığında toplanan Irak Ulusal Güvenlik Konseyi, sınırları koruma çabalarını yoğunlaştırmak ve "İran-Türkiye sınırına güvenlik güçlerini yeniden konuşlandırmayı" planlamak için Kürdistan Bölgesi ile koordinasyon sağlayacağını duyurdu.

Başkent Bağdat'ta Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani başkanlığında toplanan Irak Ulusal Güvenlik Konseyi, bir dizi karar yayınladı.

Türkiye ve İran'a ilişkin yeni karar!

Irak Ulusal Güvenlik Konseyi, İran ile Irak sınırının sıfır noktasına Sınır Muhafız Kuvvetleri’nin yeniden konuşlandırılması kararlaştırıldı.

Türkiye ve İran’ın Kürdistan Bölgesi sınırlarına yönelik saldırıları gündemiyle toplanan Irak Ulusal Güvenlik Konseyi, saldırıların durdurulması ve diplomatik çabaların sürdürülmesi amacıyla bir dizi karar yayınladı.

Sınır güvenliği için Bağdat'tan yeni karar!

Sudani başkanlığındaki Irak Ulusal Güvenlik Konseyi'nin aldığı kararlar ise şöyle sıralandı:

Irak'ın İran sınırındaki sıfır noktaları kontrol etmek için Sınır Muhafız Kuvvetleri’ni yeniden konuşlandırma planı konulması.

Sınır Muhafız Kuvvetleri Komutanlığının tüm lojistik ihtiyaçlarının karşılanması, insan kapasitesinin güçlendirilmesi, gerekli finansmanın sağlanması ve görevlerini yerine getirebilecekleri teçhizat ve silahlarla desteklenmesi.

İçişleri Bakanlığı’nın sınır karakollarını güçlendirmek için daha fazla insan kaynağının sağlanması.

Irak sınırını korumaya yönelik ulusal çabaları koordine etmek amacıyla yukarıdaki 1. ve 2. paragrafların uygulanması için Kürdistan Bölgesel Hükümeti ve Peşmerge Bakanlığı ile koordinasyon sağlanması.