image

PeyamaKurd - Irak Petrol Bakanlığı, hükümetin Kürdistan petrolünün Ceyhan Limanı üzerinden ihraç edilmesi konusunda ciddi olduğunu ve ayrıca Kürdistan Bölgesi Hükümetinin petrol şirketleriyle imzaladığı sözleşmelerle ilgili hukuki, teknik ve mali sorunların çözümü için her türlü çabayı gösterdiğini açıkladı.

Söz konusu olan duruma dair açıklamalarda bulunan Irak Petrol Bakanlığı Sözcüsü Asim Cihad, Kürdistan petrolünün Ceyhan Limanı üzerinden ihraç edilmesi konusunda Bağdat hükümetinin ciddi olduğunu söyledi. 

Açıklamada bulunan Sözcü Cihad şu ifadelere yer verdi: 

 “Hükümet Kürdistan Bölgesi'nin uluslararası şirketlerle imzaladığı sözleşmelerle ilgili hukuki, teknik ve mali sorunların çözümü için de ciddi çaba sarf ediyor. Çünkü bu sözleşmeler Irak hükümeti veya Petrol Bakanlığı'nın yaptığı sözleşmelerden farklıdır. Dolayısıyla bu sözleşmelerin hukuki şeklinin değiştirilerek Petrol Bakanlığı'nın yaptığı sözleşmelere uygun hale getirilmesi gerekiyorsa."

Ayrıca Bu sorunların çözümünün petrol ihracatını hızlandıracak şekilde yasa ve yönergelere uygun olması gerektiğini vurgulayan Cihad, “Çünkü bütçe kanununa göre ihracat, tarafların mali haklarını da içermektedir. Irak hükümeti, petrolünün Türk limanı üzerinden ihracatını hızlandırmak için süreci yasal ve uygun bir şekilde düzenlemek konusunda ciddidir" diye sözlerine ekledi.

Kürdistan'dan petrol ihracatı, Paris merkezli tahkim mahkemesinin aldığı kararın ardından 25 Mart tarihinde Türkiye tarafından askıya alınmıştı.