image

PeyamaKurd - Irak'ın Uyanışı ve Bağımsızlar Ulusal İttifakı Başkanı Ahmed Aburisha, Kürdistan Bölgesi’nin zulme uğrayan herkesin sığınağı olduğunu ve kimsenin Kürdistan Bölgesi’ni suçlayamayacağını dile getirdi.

Twitter hesabından açıklama yapan Aburisha, “Kürdistan Bölgesi’nin tüm zorluklara rağmen, daha önce zulme uğradığını hisseden herkesin koruyucusu ve sığınağıydı ve bugün Irak'ın karar vericilerinden biri” dedi. 

Iraklı lider şöyle devam etti: "Aynı zamanda Iraklılık kimliği çerçevesinden sapan her türlü yaklaşımı reddediyorlar. Bölge yönetimini suçlamak doğru değil çünkü dünün muhaliflerini teslim etselerdi, bazıları bugünün hükmediyor olamazlardı." 

Cuma günü bir Irak sivil toplum örgütü tarafından Erbil’de Irak’ın bazı vilayetlerinden kanaat önderlerinin katılması ile  “anayasa ışığında birlikte yaşam” temalı bir çalıştay yapıldı. Ancak çalıştaya katılan bazı çevreler, programın dışına çıkarak Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin resmi siyasetiyle örtüşmeyecek tutum sergileyerek tepkilere neden oldu.

Kürdistan Bölgesi İçişleri Bakanlığı da çalıştayla ilgili gerekli prosedürün başlatıldığını açıkladı.