image

PeyamaKurd - Başkan Mesud Barzani, Iraklı Güçler Muhalefeti Başkanı Cemal Kerbuli’yi kabul etti. Irak’ta yeni kurulacak hükümet le ilgili ortaklık konularının görüşüldüğü görüşmede olumlu sonuçların yaşanacağı vurgusu yapıldı. Başkan Barzani, Erbil’in Selahaddin (Pirmam) ilçesindeki konutunda Cemal Kerbuli’yle Irak’taki son siyasi gelişmeleri ve seçim sonrası süreci değerlendirdi.

Bağdat’ta yeni kurulacak hükümetle ilgili girişmelere yer verildi. İkili görüşmede siyasi süreçte ortaklık olması gerektiğinin altı çizildi.

Kürdistan halkı ve Başkan Barzani’ye, sığınmacılara yaptıkları yardımlardan dolayı Kerbuli’den teşekkür geldi. Siyasi görüşmeleri sürdüren Başkan Barzani, Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Karar Listesi Başkanı Usame Nuceyfi’yi de kabul ederek hükümet kurma girişimlerini hızlandırdı.

İkili görüşmede çıkan sonuca göre, Irak seçimleri sonrası açığa çıkan sorunlar hakkında görüş alışverişinde bulunuldu ve yeni kurulacak hükümet konusu ele alındı. Irak seçimlerinde başarı elde eden güçlerin tavrı ve ülkedeki gelişmeler de değerlendirildi. Genel seçimde Usame Nuceyfi başkanlığındaki Karar Listesi 21 sandalye kazanmıştı.