image

PeyamaKurd - IŞİD saldırılarının yoğunlaşması üzerine Kerkük’ün güneyindeki Daqûq ilçesinde bağlı Ereb Kuwîy köyü sakinleri ikinci ke göz etmek zorunda kaldığı belirtildi. Peşmerge Güçleri’nin daha önce IŞİD’den kurtardığı bölgelerde yaşayan Kürtler IŞİD saldırıları nedeniyle köylerini ikinci kez ter etmek zorunda bırakıldı.

Kakeyi olan köy sakinleri bir süredir Haşdi Şabi milislerinin köyden çekilmesi ve güvenliklerinin kalmaması üzerine yeniden göç etmeye başladı.

Halkın göçüne dair bölgedeki haber kaynaklarına konuşan bir yetkili Haşdi Şabi milislerinin söz konusu köyden çekildiğini ancak çevre köylerde hala varlığını sürdürdüğünü belirterek, halkın IŞİD saldırıları karşısında büyük tedirginlik yaşadığını belirtti.

Yaşanan durumu anlatan kaynak, 16 Ekim öncesi Kerkük çevresindeki bu köylerin Peşmerge Güçleri tarafından kurtarıldığı ve onların koruması altında olduğunu ifade etti.

Göç hareketi ile ilgili olarak, 16 Ekim tarihinde YNK içerisindeki bir grubun Irak ile anlaşması üzerine başta Kerkük olmak üzere Kürdistan Bölgesi İdaresi Dışında Kalan Kürt Bölgeleri Haşdi Şabi milislerince işgal edilmişti. Peşmerge Güçleri’nin IŞİD’e karşı verdiği mücadele ile kurtarılan Kürt bölgelerine yerleşen Şii milislerin bölgede güvenliği sağlayamaması nedeniyle sık sık IŞİD saldırılarına maruz kalan ve Peşmerge zamanında köylerine dönen halk, yeniden göç etmeye mecbur bırakılıyor.