image

PeyamaKurd - Kürt köylerinin bulunduğu bölgelerde IŞİD örgütü tarafından gece baskınları yapıldı. Kürt köylerini hedef alan IŞİD mensupları gece vakitlerinde köylere inerek, saldırılar düzenledi.

Gelen bilgilere göre, IŞİD mensupları dün gece Diyala’nın Hanekin ilçesine bağlı Karatepe nahiyesinin köylerine saldırı yaptı.

Yaşanan baskınların IŞİD mensupları tarafından dün gece yarı saat 01.00 sıralarında Karatepe’ye bağlı Gılabat ve Aştokan köylerine havan topu ve BKC ağır makinalı tüfekle saldırı düzenlediği ifade edildi.

Karşılıklı olarak Köylülerle IŞİD mensupları arasında bir saat süren çatışmanın ardından ŞİD’lilerin Hemrin Dağları’na geri çekildiği belirtildi. Rûdaw’a konuşan Gılabat köyünün bir sakini, “Dün gece, IŞİD’in saldırısında karşı bir saatten fazla köyümüzü savunduk. Çatışmalar durduktan sonra Irak ordusu bölgeye geldi” ifadesini kullandı.

Köylüler ve IŞİD mensupları arasında yaşanan çatışmada, bir bombanın patlaması sonucu Gılabat köyünden Muhammed Hamid hayatını kaybetti, Lukman Hemid adlı kişi de yaralandı.