image

PeyamaKurd - Kerkük’ün güney batısında Reşad kasabasına bağlı Seiduniye köyüne IŞİD militanları saldırı düzenledi. Yoğun çatışmaların sürdüğü bölgede 4 Irak federal polisi ile 2 Haşdi Şabi milisinin öldüğü, 2’sinin ise yaralandığı bilgisine ulaşıldı.

Irak Genel seçimlerine sabotaj saldırılarını düzenleyen IŞİD militanları, kontrol bölgelerinde Iraklı ve Kürt seçmenlerinin oy kullanmasına engel oluyor.

Irak medyasında yer alan haberlere göre, IŞİD mensupları Kerkük’ün güney batısında Reşad kasabasına bağlı Seiduniye köyündeki Irak güvenlik ve Haşdi Şabi güçlerine saldırdı.

İlk belirlemelere göre 4 Irak federal polisi ile 2 Haşdi Şabi milisinin öldü. Çatışmada 2 kişinin ise yaralı olarak kurtulduğu bilgisi paylaşıldı.

Bugün Irak ve Kürdistan genelinde Irak parlamento seçimleri için oy verme işlemi saat 07.00’de başladı, Oy verme işlemi ise 18.00’a kadar sürecek. Çatışmaların yoğun olduğu noktalardaki yerel halk seçimlerin güvenli ortamda yapılmasını istiyor. Hala oy kullanamayan vatandaşların olduğu ifade ediliyor.