image

PeyamaKurd - Irak medyasına iç gelişmeler ve federal hükümetle Kürdistan Bölgesi arasındaki ilişkilerle ilgili açıklamalarda bulunan Irak Başbakanı Mustafa Kazimi, “Erbil ile Bağdat arasındaki ilişkiler altın çağında. Bölgenin istikrarı için Kürtler ve Araplar arasındaki sorunlar çözülmeli” ifadesini kullandı.

Irak Başbakanı Kazımi, Kürdistan Bölgesi’yle Irak arasındaki karşılıklı bir anlayış olduğunu belirterek, “Erbil ile Bağdat arasındaki ilişkiler altın çağında. Bölgenin istikrarı için Kürtler ve Araplar arasındaki sorunlar çözülmeli” dedi.

Mustafa Kazımi açıklamalarında, Kürdistan Bölgesi’nin başta ekonomik alandaki meşru haklarını elde etmesinin önemine değinerek, Irak’ın 2021 bütçesinin uygulanmasında kararlı olduklarını dile getirdi.

Irak Başbakanı, “Kürdistan Bölgesi’nin liderliğiyle sorunların çözümüne dair kararlı bir anlayışa sahibiz” diyerek, gelecek hafta bir heyetin Kürdistan Bölgesi’ni ziyaret edeceğini vurguladı.

Ayrıca açıklamalarında Irak’ın birçok sorunu olduğunu vurgulayan Mustafa Kazimi, “Irak hükümeti yasal olmayan silahlı gruplarla mücadele konusunda ciddi” sözlerine yer verdi.

Kazımi yapılması planlanan erken seçimlere de dikkat çekerek, seçimlerin şeffaf bir şekilde yapılması gerektiğine değindi.