image

PeyamaKurd- Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Sözcüsü Mahmud Muhammed, Bağdat’ta bulunan siyasi partilerin kurulacak yeni hükümet konusunda genel olarak “ortaklık, ittifak ve denge” esasları üzerinde hemfikir olduğunu dile getirdi.

Rûdaw TV’nin canlı yayınına bağlanan Muhammed, 'aIrak Parlamentosu’nun seçim sonuçlarını iptal edilmesi için yapılan girişimlerin yasal olmadığını söyleyerek, “Bu girişimler, başta Parlamento Başkanı Selim Cuburi olmak üzere seçilemeyenlerin tepkisinden ibarettir. KDP’nin ilk günden beri bazı yerlerde hile yapılarak sonuçların değiştirildi, bu konunun yapılması gerekenlerin yasal bir çerçevede gerçekleştirilmesi gerektiğini" ifadelerini kullandı..

Bazı sandıklardaki sonuçların geçirsiz sayılmasına ilişkin, KDP’li yetkili, “Bizim açımızdan yasal olarak yapılan her şey normaldir ve kabul görülür. Ancak bazılarının yenilgisini örtmek için Kürdistan Bölgesi’ne sorun çıkartılmasını kabul etmiyoruz. Bu durum bütün Kürdistan üzerinde olumsuz yankılar olur” ifadelerini kullandı.

KDP’li Muhammed, mevcut durumun çözülmeden daha fazla devam etmesi halinde patlak verebileceği konusunda da uyararak, “İstikrar tehlikeye girer. Bu durum daha çok Irak’ın ortası ve güneyini etkiler. Onun için, Bağdat’taki siyasi partiler daha başkasının etkisi altına girmeden, KDP ile uğraşacaklarına kendi sorunlarına zaman ayırsın” diye konuştu.