image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Haşdi Şabi yanlılarının Irak’ın başkenti Bağdat’taki Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) binasını ateşe vermesini ve Kürdistan Bayrağını yakmasını kınadı.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Haşdi Şabi yanlılarının Irak’ın başkenti Bağdat’taki Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) binasını ateşe vermesi ve Kürdistan Bayrağını yakmasıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

KDP binasının ateşe verilmesinin, birlikte yaşama, sosyal ve siyasal barışın yok edilmesine yönelik bir tehdit olduğunu belirten Neçirvan Barzani, saldırının anayasa, demokrasi ve insan hakları ilkeleriyle çeliştiğini vurguladı.

Açıklamanın devamında şu ifadelere verildi:

“Peşmege Güçleri, Haşdi Şabi ve Irak güçleri IŞİD’e karşı yeni bir tarih yazdılar. Tüm Irak halkının kötü durumdan çıkması için bu işbirliğinin siyasi alanda daha fazla ortaklık getireceğini umuyoruz. Hiçbir gerginlik ve çatışma, Irak halkı ve bileşenlerinin yeni işbirliğini zayıflatamayacaktır. Irak halkı için tüm taraflar federal hükümetle işbirliği yapmalıdır.”