image

PeyamaKurd - İran'ın Doğu Kürdistan'daki siyasi partilerin karargahlarına yönelik füze ve İHA saldırılarına ilişkin açıklamada bulunan Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Politbürosu, İran'ın Kürdistan Bölgesi'ne yönelik saldırıları kınayarak, kadın ve çocukları öldürmenin insanlık suçu olduğunu bildirdi.

"Kadın ve çocukları öldürmek insanlık suçudur"

Yapılan saldırıları Kürdistan Bölgesi ve Irak’ın egemenlik ihlali olduğunu vurgulayan KDP, yayımladığı açıklama şu sözlere yer verdi:

“İran’ın Erbil ve Süleymaniye’ye yönelik saldırıları Kürdistan Bölgesi ve Irak'ın egemenliğini ihlal ediyor. Masum insanları, kadın ve çocukların öldürülmesi insanlık suçudur ve hiçbir mazereti yoktur.”

Söz konusu saldırıların komşuluk temeline saygısızlık olduğuna dikkat çeken KDP, “Biz Kürdistan Demokratik Partisi olarak bu saldırıları kınıyor, komşuluk ve dostluk temelline saygısızlık olarak görüyoruz. Bu saldırıların durdurulması gerekiyor” mesajında bulundu.

"Sorunları gerginlikle değil konuşarak çözmeli"

Artık Kürdistan Bölgesi’nin sorunların çözümü için çatışma alanı olarak kullanılmaması gerektiği vurgusu yapılan açıklamada, sorunların gerginlik yaratılarak değil, konuşarak, birbirini kabul ederek çözülebileceğine değinildi.

Ayrıca bu açıklamanın devamında KDP'nin, saldırıların yapıldığı bölgelerde insani ve maddi kayıplardan dolayı üzüntü ve endişelerini belirttiği kaydedildi.