image

PeyamaKurd - Başkent Bağdat ve çevre kentlerdeki Sadr Hareketi destekçilerinin gösterileri sürerken, KDP'den Sadr'ın açıklamalarına destek geldi. Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Politbüro Üyesi Hoşyar Zebari, Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr’a destek açıklamasında bulundu.

Ülkedeki gelişmelere dair sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yayımlayan KDP Politbüro Üyesi Hoşyar Zebari, “Ekim 2021'deki ulusal parlamento çoğunluk hükümeti projesini durdurmaya yönelik tuzaklı "adli" davalar, mevcut siyasi, güvenlik ve sosyal krizin nedenidir” ifadesini kullandı.

"Mukteda es-Sadr doğru söylüyor"

Sadr'ın açıklamalarına değinen Hoşyar Zebari paylaşımında, “Sayın Mukteda es-Sadr doğru söylüyor. Çözüm temellere dönmek, somut adalete, hukuka ve halkın kanaatine dönmektir” açıklamasında bulundu.

Bu akşam saatlerinde bir açıklama yayımlayan Sadr, iktidar talebinde bulunmadığını ve amacının reform olduğunu ifade etti.

Ayrıca açıklamalarında göstericilere, talepleri yerine gelene kadar eylemlerini sürdürmeleri çağrısında bulunan Sadr, siyasi taraflara da parlamentonun feshedilmesi ve erken seçim çağrısında bulundu.