image

PeyamaKurd - 10 Ekim'de yapılan parlamento seçimleri ile ilgili açıklamada bulunan Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Seçim Kurumu, seçimlerde 28 ihlal tespit ettiklerini duyurdu.

KDP Seçim Kurumu Sorumlusu Hawar Muhammed, K24'e yaptığı açıklamadai seçim sürecinde 28 ihlalin tespit edildiğini, Halepçe, Süleymaniye, Raperin, Diyala ve Kerkük’te de ayrıca ihlallerin yaşandığını ifade etti.

KDP'li Muhammed, Kürdistan Bölgesi idaresinde olmayan Kürdistani bölgelerde KDP seçmenlerinin engellendiğini kaydederek, "Engellemeler olmasaydı KDP, Irak Parlamentosu’nda 35 sandalye kazanacaktı” ifadesini kullandı

Kürdistan idaresi dışında kalan Kürdistani bölgelerde Şengal, Kerkük, Xaneqin ve Diyala’da KDP seçmenlerinin sitematik bir şekilde engellendiğini kaydeden Muhammed, özellikle de seçim gününde bu bölgelerde kontrol noktalarının kurulduğunu ve seçmenlerin sandık başına gitmesinin engellendiğine dikkat çekti.

KDP'li yetkili açıklamasında, engellemelere rağmen Kerkük ve Ninova’da KDP’nin 11 sandalye kazanmayı başardığını vurguladı.

Ayrıca açıklamada bulunan KDP 15’inci Şube Sorumlusu Şêrko Tewfiq ise, partilerinin şimdiye kadar 28 ihlali tespit ettiğini ve yeni ihlallerin de tespit edilmekte olduğunu belirtti.