image

PeyamaKurd - PYD tarafından üyeleri kaçırılan Kürdistan Demokrat Partisi-Suriye (KDP-S) Özerk Yönetim’e sert tepki gösterdi.

Yapılan açıklamada, “Bu korkutma ve sindirme eylemleri sadece Özerk Yönetim’in yenilgisinin göstergesidir” ifadesi kullanıldı.

KDP-S Politbüro tarafından yapılan açıklamada, halkın içerisinden geçtiği zorlu süreçte PYD’ye bağlı silahlıların 17 Temmuz akşamı KDP-S üyelerini kaçırma furyasına başladığı belirtildi.

“Bu eylemler milletimizin geleceğine ve davasına hizmet etmiyor. Kürt diyaloğunun başarıya uluşmasına yönelik emekleri de sınırlandırıyor” ifadesinin kullanıldığı açıklamada, kaçırılan KDP-S üyelerinin isimleri şöyle sıralandı:

-Mihemed Salih Şelal Ehmed - KDP-S Bölge Konseyi Üyesi

-İzedin Zeynelabidin Mahmud – KDP-S Qamişlo Bölge Konseyi Üyesi

-Mihemed Deham Eyo – KDP-S İstişare Kurulu Üyesi, Eski ENKS Qamişlo Başkanı

-Berzan Hüseyin – KDP-S Girkê Legê Bölge Konseyi Üyesi

“Kürt diyaloğunun başarıya ulaşılması sınırlandırılıyor”

Ayrıca, bu tür eylemlerin Kürtlerin geleceği ve davasına hizmet etmediği vurgulanırken, Kürt diyaloğunun başarıya ulaşmasına yönelik emekleri de sınırlandırdığı ifade edildi.

Açıklamanın sonunda, uluslararası çevreler ve ilgili taraflara çağrıda bulunularak, ENKS kadrolarına yönelik ihlallerin engellenmesine dönük görev ve yükümlülüklerini yerine getirmeleri istendi.