image

PeyamaKurd - Türkiye ve PKK'nin Kürdistan'daki varlığına değinen Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Politbüro Üyesi Cafer Eminki, “Türkiye ve PKK’nin Kürdistan Bölgesi’nde ortak stratejik amaçları olduğunu, Kürt siyasi liderliğinin de buna karşı eli kolu bağlı kalmaması gerektiğini” dile getirdi.

“Türk devletinin yayılmacılık arzusu ile PKK liderlerinin akılsızlığı arasında askeri tercih” başlıklı bir makale yazan Cafer Eminki, Türk Silahlı Kuvvetleri ile PKK arasındaki çatışmaların “tehlikeli bir boyut kazandığını” ifade etti.

KDP'li yetkili, çatışmaların Kürdistan Bölgesi’nin güvenliği üzerinde yıkıcı etkileri olacağına değinerek şu ifadelere yer verdi:

“Her iki tarafın da Kürdistan Bölgesi’nde ortak stratejik hedefleri var. Bunlar Kürdistan Bölgesi’nin egemenliğini ihlal etmek, güvenlik ve ekonomisini zayıflatmak, IŞİD savaşından önceki 10 yılda yakalanan hızlı kalkınmanın tekrardan yakalanmasını engellemektir."

Ayrıca KDP'li yetkili makalesinin devamında, Türkiye’nin PKK ile savaşı uzatmak istemesinin birden çok nedenleri olduğuna dikkat çekerek, bunlardan birinin de “savaşın içerde seçimlere malzeme edilmesi” olduğunu ileri sürdü.