image

PeyamaKurd - Sairun Koalisyonu ve Fetih Koalisyonu arasında varılan anlaşmanın ardından Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB)’den destek açıklaması geldi.

Konuya ilişkin yapılan açıklamada bulunan iki parti, Irak’ta Sairun Koalisyonu lideri Mukteda es-Sadr’ın, Hadi Amiri (Fetih Koalisyonu) ile anlaşmasını olumlu bulduklarını duyurdu.

Irak’ta yapılan anlaşma sonrası KDP ve KYB tarafından ortak açıklamada, “Sairun Koalisyonu ve Fetih Koalisyonu arasında varılan anlaşmadan memnuniyet duyuyoruz” ifadesi yer aldı.

İki parti arasında sağlanan anlaşma ile ilgili Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB)’den ortak açıklama yapılarak, “KDP ve KYB olarak, Sairun Koalisyonu ve Fetih Koalisyonu arasında varılan anlaşmayı olumlu bulduğumuzu belirtiyoruz. Bu uzlaşıyı, yeni hükümeti kurma çalışmalarında önemli bir aşama olarak değerlendiriyoruz. Diyalog ve görüşmelerin bir an önce başlaması için heyetlerin oluşturulması gerektiğini düşünüyoruz” ifadesi yer aldı.

Irak ve Kürdistan siyasi taraflarının ülkede yeni sorunlara çözüm bulan bir hükümet kurması gerektiği belirtilen açıklamaya, “Siyasi istikrarsızlık ve kaosun devam ettiği bir dönemde, ülkedeki birlik ve beraberliğin korunabilmesi için, tüm bileşenlerin sorunlarına çözüm bulma sorumluluğuyla hareket eden bir hükümetin kurulması gerektiğini belirtiyoruz” vurgusu yapıldı.