image

PeyamaKurd- Kerkük’e yerleştirilen 100 Binin üzerindeki Arap, kentin demografisini ve stres noktalarını germeye devam ediyor.

KDP.info’ya konuşan Germiyan-Kerkük PDK Meclisi Başkan Yardımcısı Diyarî Husên, Kerkük’e valiliğin teşvikiyle 100 binin üzerinde Arap’ın kentte yerleştirildiğini ve bölgenin demografyasının değiştirilmesi konusunda rahatsız.

Kente yerleştirilen 100 Binin üzerindeki Arap nüfusunun şövenist tutumlar içerisinde bulunduğunu ve bunun da stres noktalarını gerdiğine dikkat çeken Germiyan-Kerkük PDK Meclisi Başkan Yardımcısı Diyarî Husên, Kerkük ve çevresine Arap ailelerin yerleştirilme planının sürdüğünü, son resmi olmayan bilgilere göre 100 bininin üzerinde Arap vatandaşının Kerkük kent merkezi ve çevresine yerleştirildiğini söyledi.

Diyarî Husên sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Kerkük’ün demografyasının Araplaştırılması planı çerçevesinde nerdeyse hergün bölgeye Araplar yerleştiriliyor. Irak İl genel Meclisi seçimlerinin yakın zamanda gerçekleşecek olması bu endişelerimizi daha da arttırıyor.”