image

PeyamaKurd - Koalisyon ve Irak ordusu ile yoğun bir görüşme gerçekleştiren Peşmerge’nin Kerkük ve tartışmalı bölgelere yeniden konuşlanacağı ifade edildi.

Kürdistan Bölgesinin 2017 yılı 25 Eylül'de bağımsızlık referandumuna gitmesinin ardından Kerkük'ten çıkartılan Peşmerge güçlerinin yakın bir zamanda Kerkük ve tartışmalı bölgelere yeniden konuşlanacağı belirtiliyor. Konuyla ilgili Rus haber ajansına açıklamalarda bulunan Peşmerge Komutanı bu konuda koalisyon ve Irak ordusu ile yoğun bir görüşme yaptıklarını dile getirdi.

Peşmerge güçleri, Bağımsızlık referandumu nedeniyle merkezi hükümet ile yaşadığı sorunun ardından 16 Ekim'de çıkarıldıkları Kerkük kentinde yeniden var olmak için ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri ve Irak ile yoğun bir görüşme trafiği gerçekleştiriyor.

 Haşdi Şabi: “Peşmerge ile anlaşacağız”

Peşmerge'nin Kerkük'e girmesine izin verilmesi ile ilgili konuşan 'Ebu Azrail' lakaplı Haşdi Şabi komutanlarından Eyyüb Falih Hasan, "Peşmerge Kerkük sınırına geri dönecek. Önümüzdeki günlerde Irak ordusu ile Peşmerge kardeşlerimiz bir anlaşma imzalayacak" şeklinde konuştu.

Öte yandan Irak ordusu Ortak Operasyonlar Komutanı General Yahya Resul ise, "Irak hükümeti ve askeri komutanlar Peşmerge güçleri ile birlikte çalışma ve anlaşma yapma yetkisine sahip. Bizim için önemli olan teröristlerin bir daha bölgeye dönmesine izin verilmemesidir. Bunun için de Peşmerge ile işbirliğine hazırız" dedi.

“Henüz resmi bir anlaşma yok”

Peşmerge Komutanı Xelil Şirvan da Peşmerge güçlerinin Kerkük'e dönmesi konusunda değerlendirmelerini Rus haber ajansına yaparak, "Peşmerge güçlerinin Kerkük'e dönmesi konusunda koalisyon güçleriyle bir anlaşma var. Fakat bu anlaşma henüz resmiyete yansımadı. Peşmerge Bakanlığı ile Irak ordusu arasında da görüşmeler yaşanıyor. Peşmerge güçleri Irak ordusundan, Haşdi Şabi güçlerinin Kerkük'ten çıkartılmasını istedi. Kerkük'te sadece Irak ve Kürdistan (IKBY) bayrağının asılmasını istedi. Ortak kontrol noktalarının kurulmasını istedi. Kentin ortak yönetilmesini istedi. Bu konuda görüşmeler var ancak resmiyette henüz kesinleşen bir anlaşma yok. Peşmerge güçleri yakın bir zamanda Kerkük'e dönecek. Peşmerge, yurdu olan Kerkük'e dönmelidir. Kerkük halkı da Peşmerge güçlerinin dönmesini istiyor” vurgusunu yaptı.