image

PeyamaKurd - Uluslararası Koalisyon’un ortaklığıyla iki yeni Peşmerge tümeninin kurulacağı açıklandı.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nden konuya dair yapılan açıklamaya göre bir önceki gün Peşmerge Genelkurmay Başkanı Korgeneral İsa Uzer ile Uluslararası Koalisyon yetkilileri bir toplantı düzenledi.

Yapılan toplantıda Peşmerge ve Koalisyon güçleri arasındaki komuta ve kontrol, iki yeni Peşmerge tümeninin kurulması, Peşmerge Bakanlığı ile Uluslararası Koalisyon’un danışma ekipleri arasındaki ilişki ile Koalisyon’un Peşmerge Güçleri’ne yönelik lojistik desteği gibi konular masaya yatırıldı.

Genelkurmay Başkanı Uzer’in, kurulacak iki tümen ve Peşmerge Güçleri’ne yönelik gıda ve lojistik yardımıyla ilgili memnuniyetini ifade ederek şöyle dedi:

 “Bu tür yardımlar sahada, Peşmerge Güçleri’nin kabiliyet düzeyini artırıyor. Koalisyon güçleri danışma ekiplerinin yardımıyla bu süreç başarılı bir şekilde tamamlanacaktır.”

Ayrıca Peşmerge Güçleri ile Irak güvenlik güçleri arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesi ve terörle mücadelede ortak operasyonların düzenlenmesi konularının da toplantıda ele alındığı bildirildi.