image

PeyamaKurd - ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı Uluslararası Koalisyon’un Peşmerge Güçlerine yönelik eğitimine değinen Peşmerge Güçleri Genel Komutan Yardımcısı General Qehreman Şêx Kemal, söz konusu eğitimlerin süreceğini ifade etti.

Peşmerge Bakanlık yetkilisi Şêx Kemal açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Uluslararası Koalisyon Güçlerinin Peşmerge Güçlerini eğitme süreci devam edecek. Yaklaşık bir yıldır koronavirüs nedeniyle bu süreç durdurulmuştu fakat şimdi yeniden başlatıldı.”

Açıklamasında, “Özel Kuvvetlerimiz uluslararası koalisyon güçlerinin başlattığı eğitimlerden çok değerli tecrübeler kazandılar" diyen Şêx Kemal, "Şimdi de Peşmerge güçlerimiz bu eğitim faaliyetleriyle önemli tecrübeler kazanacaklar" sözlerini kullandı.

Ayrıca yetkili açıklamasında, Uluslararası Koalisyonun reformlar, Peşmerge Güçlerinin birleşmesi ve danışmanlık konularında Peşmerge Güçlerine sürekli olarak destek sunduğuna dikkat çekerek, özellikle Almanya, Amerika, İngiltere, Hollanda ve Kanada özel kuvvetlerinin Peşmerge Güçlerine çok değerli danışmanlık faaliyetleri sağladığını vurguladı.