image

PeyamaKurd - Kürdistan Demokratik Sosyalist Partisi (KSDP) Lideri Mihemed Hacî Mehmûd, ABD’nin bölgedeki siyasetinin PKK'den dolayı bozulduğunu, Suriye’nin onlar açısından sınır olduğunu bildirdi.

 KSDP Lideri söz konusu duruma yönelik açıklamada bulundu. Açıklamada Mehmud, “Bölgedeki değişimler çok hassas bir süreçten geçiyor. ABD Ortadoğu’daki projelerini tamamlayamadı. Bölgede güçlü bir güç oluşturamıyor. Irak’ta halen güçlü bir hükümet kuramıyor. Suriye’yi de Türkiye’ye teslim etmiş durumda. Yemen’de başarılı olamadı. Afganistan’da başarılı olamadılar ve Taliban’a teslim ettiler. Libya’yı Türkiye’ye teslim ettiler. Filistin aynı şekilde. ABD zaten şu an kendi içindeki problemlerle uğraşıyor” dedi.

Ayrıca KSDP Lideri Rojava Kürdistanı’na yönelik de görüşlerini ise şu şekilde ifade etti:

“ABD ve İran Türkiye’nin operasyonuna razı değiller. Bildiğim kadarıyla Demokratik Birlik Partisi (PYD) Suriye rejiminden Rojava Kürdistanı sınırlarına dönmesi talebinde bulunmuş. Oradaki yönetim ABD ve Rusya’dan umutsuzlar. ABD’nin her an güçlerini çekme korkusundan dolayı Suriye’den böyle bir talepte bulundukları kanaatindeyim. Yoksa başka nasıl bir açıklaması olabilir ki bu durumun?”