image

PeyamaKurd - 25 Eylül 2017’de yapılan ve Kürdistan halkının %92.73’le “Evet” dediği tarihi bağımsızlık referandumunun üzerinden 4 yıl geçti. Konuyla ilgili açıklamada bulunan KSDP Genel Sekreteri Muhammed Hacı Mahmud, “Kürdistan’ın bağımsızlık referandumu dünyadaki her Kürt için siyah tapu gibidir” ifadesini kullandı.

Kürdistan Sosyalist Demokrat Partisi (KSDP) Genel Sekreteri Muhammed Hacı Mahmud, referandum süreci ile ilgili K24'e yaptığı açıklamada, “Referandumun yapıldığı gün olan 25 Eylül, milletimizin 2 bin 721 yıllık tarihinde çok önemli bir yere sahip” değerlendirmesinde bulundu.

Kürdistan Bağımsızlık Referandumu’na desteğini her defasında dile getiren KSDP lideri, “25 Eylül büyük bir gün. Milletimizin, geleceğine karar verdiği bir gündür. Geçmişte böyle bir bir karar ne geçmişte alınmadı. Başkan Barzani liderliğindeki referandum sürecinde dönemin Kürdistan Bölgesi Başkan Yardımcısı, Referandum Yüksek Komitesi üyelerinin tümü sürecin başarıya ulaşmasında büyük rol oynadı” ifadelerini kullandı.

"Referandum dünyadaki her Kürt için siyah tapu gibidir"

“Şimdi tek tek tüm Kürt bireylerine ‘Ne istersiniz?’ diye sorulsa, elbette herkes ‘Bağımsızlık ve özgürlük isterim’ der. Bu da şu anlama geliyor: Her Kürt bağımsızlık ister. Referandum Kürt milletinin bu konudaki kararlılığını gösterdi. Bu konudaki tüm soru işaretlerine yanıt oldu” şeklinde konuştu.

Kürtlerin üzerindeki iç baskılar dış tehditlere rağmen referandumdaki “Evet” oranının yüzde 93’ü bulmasının çok önemli olduğunu vurgulayan KDPS lideri, baskı ve tehditlerin referandum sürecini başarısını engelleyemediğini dile getirdi.

“Kürdistan’ın bağımsızlık referandumu dünyadaki her Kürt için siyah tapu gibidir” ifadelerini kullanan Muhammed Hacı Mahmud, “Bu tapu her zaman geçerlidir. Canlı bir karttır ve Kürtler bunu istediği zaman kullanır. Referandum, aynı zamanda dost ve düşmanlar için bir arşivdir” değerlendirmesinde bulundu.