image

PeyamaKurd- Kürdistan lideri Mesud Barzani Peşmergelik hayatının 56. yıldönümü münasebeti ile birçok siyasi kişi ve kurumdan kutlama mesajları aldı.

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Genel Başkanı Mesud Barzani, 52 yıldır en büyük rütbesinin peşmergelik olduğunu belirterek,“Bununla gurur duyuyorum” ifadelerini kullandı.

Mesud Barzani, Peşmerge oluşunun 56’ncı yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınlayarak,

“56 yıl önce bugün, bana peşmerge olma şerefi bahşedildi. O günden beri ve yaşadığım sürece benim için en büyük rütbe ve paye peşmergeliktir. Bu benim yaşamım süresince kazandığım en şerefli ve onurlu kazanımdır.

Kürdistan halkı, Peşmerge sayesinde Yüce Allah dışında hiçbir güç ve tarafın önünde eğilmedi. Zafer ve gurur; irade ve mücadele sahibi, ulusuna karşı doğruları dillendiren kişilerindir” ifadelerini kullandı.

“Ben hala bir Peşmergeyim”

Mesud Barzani, 11 Eylül devrimi sonrası, 16 yaşında öğrenim hayatını yarıda bırakarak babası General Melle Mistefa Barzanî’nin yanında Peşmerge olarak hayatını sürdürdü.  Barzani, babası ve silah arkadaşları ile beraber, Kürdistan halkına karşı yapılan asimilasyon, jenosid, inkar ve red poliltikalarına karşı silahını kuşanarak halkının mücadele etti. Silahının gücünü halkından, kararlılığını silah ve dava arkadaşlarından imanını ise babası büyük komutan Melle Mistefa’dan alıyordu.

Başkan Barzani, Kürt halkının özgürlük mücadelesinde bir dönüm noktası arz eden Eylül ihtilalinden sonra, “Ben kendimi bir Peşmerge olarak görüyorum” diyerek, babasının yanında kalacağını ve parti çalışmalarına devam edeceğini belirtti.

“Kürdistan topraklarının cesur karakteri”

Mesud Barzani, 16 yaşından bu yana Kürdistan halkının meşru hakkı için savaş vermekte. Gerek silahlı gerekse de politik sahnede zırhını kuşanıp Kürdistan halkı için ölüme gideceğini hiç çekinmeden kararlılıkla dile getirebilen ve bunu pratikte de gösteren Barzani, Kürdistan halkının sevgi gösterdiği ve saygı duyduğu bir lider olarak anılmaktadır.

Eylül devriminde okuldaki kalemini bırakan bu cesaretli adam, “Ben elime silah aldım ama Kürdistan’ın evlatları okumalı ve bizleri her yerde temsil etmelidir” diyecek kadar da alçak gönüllü bir yapıya sahiptir. Kürdistan’ın tarihi referandumunun fikir babası olan Mesud Barzani, “Ben Kürdistan’ın bağımsızlığı için bu yolu açtım. Her kim benim için gözü koltukta diyorsa buyursun gelsin ona teslim edeyim. Ben her zaman dile getirdim Ben, bir Peşmergeyim ve Peşmerge kalmaya devam edeceğim” diyerek gözünün koltuklarda olmadığını, Kürdistan halkı için ölüme bile gideceğini göstermişti.

"Dağlarımız dışında kimse Kürtlerin arkasında durmuyor"

Bugün Mesud Barzani’nin Peşmerge oluşundan bu yana 56 yılın geçtiğinin tarihi. 16 yaşında ben bir Peşmergeyim diyen, General Barzani’nin oğlu, bugün bile bunu yinelemektedir. Kerkük saldırısı sırasında, "Dağlarımız dışında kimse Kürtlerin arkasında durmuyor" diyecek kadar açık yürekli bir karakteri yüreğinde taşımaktadır. Kürtçe bir şarkı dinlediğinde hüzünlenecek kadar açık, dostu Mam Celal vefat ettiğinde gözyaşlarını gizlemeyecek kadar da duygusal bir adamdır.

Duygusal ve vefalı olduğu kadar sert bir yapısı da vardır Mesud Barzani’nin. Konu Kürdistan ve Kürt halkı olunca kırmızı çizgisini net bir şekilde gösterecek kadar da asil bir liderdir Mesud Barzani IŞİD terör örgütüne karşı yürütülen büyük harekatların hepsine cephedeki her Peşmerge gibi katılarak  komutanlık yaparak, referandum esnasında ona sorulan, “Bağdat yönetimi görüşmelere yanaşmazsa ne yaparsınız” sorusuna ise ,  “Bağdat yönetiminin görüşmelere yanaşmaması durumunda Kürtlerin sınırlarını kendilerinin çizeceğini” diyerek çizgisini de belli etmiştir.

Bugün Başkan Mesud Barzani’nin, Peşmergelik hayatının 56. yıldönümü. Bu büyük kahramanın Kürdistan halkı için yaptıklarına şahit oldukça binlerce kez şükrettiğimiz günler adına ve onun kararlı adımlarla ilerlediği bu yolda, Bütün Kürdistan halkı adına sonsuz teşekkürlerimizi iletiyor ve Allah’ın ona uzun ömürler vermesini diliyoruz.