image

PeyamaKurd- Yeni yasama döneminde Kürdistan Anayasası’nın hazırlanması konusunda çalışma yapan Kürdistan Parlamentosu Başkanlık Divanı, Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani ve siyasi partilerle bir araya geldi.

Kürdistan Başkanı Neçirvan Barzani ile Kürdistan Parlamento Başkanlık Divanı üyeleri arasındaki görüşmede, Neçirvan Barzani’nin Kürdistan Anayasası’nın hazırlanması için Kürdistan’daki bütün siyasi partilerin bir araya gelmesi için çağrıda bulunulmasını rica ettikleri kaydedildi.

Neçirvan Barzani ile gerçekleştirilen görüşmenin ardından siyasi parti temsilcileri ile görüşen Rewaz Faik başkanlığındaki parlamento yönetiminin anayasanın hazırlanması için yol haritasını görüştüğü ifade edildi.

Görüşmelerin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Faik, tüm siyasi kesimlerin yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğu konusunda hem fikir olduğunu ve anayasanın hazırlanması için oluşturulacak mekanizma için görüşmelerin süreceğini kaydetti.

Kürdistan Bölgesi Ulaştırma Bakanı Ano Cewher Andoka ise, Kürdistan Bölgesi’nin en kısa sürede anayasasına kavuşması gerektiğini vurgulayarak, Kürdistan’daki tüm kesimlerin haklarının anayasada güvence altına alınması gerektiğini dile getirdi.

Andoka, anayasanın Kürdistan halkının hakları ve doğasına uygun bir anayasanın hazırlanmasını istediklerini ifade etti.

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, yeni kabineyi ilan etmesinin ardından öncelikli işlerinden birinin anayasanın hazırlanması olduğunu açıklamıştı.

Kürdistan Parlamentosu Başkanı Rewaz Faik de, parlamentonun anayasanın hazırlanması için gerekli zemini hazırlayacağını dile getirmişti.