image

PeyamaKurd - Bugün Kürdistan Bölgesi’ndeki siyasi partilerin bağımsızlık referandumunun yapılması yönünde tarihi karar almalarının 4’üncü yıldönümü.

Başkan Barzani liderliğinde 7 Haziran 2017 tarihinde siyasi parti ve bileşenler toplanarak Kürdistan Bağımsızlık Referandumu’na giden tarihi yolda önemli bir adıma imza attılar.

Başkan Barzani’nin çağrısı üzerine gerçekleşen toplantıda, siyasi parti ve bileşenlerin temsilcileri 25 Eylül 2017 tarihinde bağımsızlık referandumunun gerçekleştirilmesini karara bağladı.

Kürdistan Bölgesi'ndeki siyasi parti ve bileşenler bağımsızlık referandumunu desteklerken, çok az sayıda siyasi taraflar referanduma karşı çıktı, olumsuz yönde propagandalar yaptılar.

Tüm Kürtler tarafından adeta bir bayram ve karnaval havasında karşılanan Referandum kararı alınarak 27 Eylül için hazırlıklar yapılmaya başlandı.

25 Eylül 2017 tarihinde Kürdistan Bölgesi ve Kürdistani bölgelerde sandıklar kuruldu.

Sandıklarda oy kullanan Kürdistan halkının %93’ü bağımsızlık için “evet” dedi.  

7 Haziran toplantısında referandumu destekleyen KYB içerisinden bir grup, referandumdan tam 21 gün sonra 16 Ekim 2017 tarihinde Haşdi Şabi ile anlaşarak Kerkük başta olmak üzere Kürdistani bölgeleri Şii gruplara teslim etti.