image

PeyamaKurd- Kürdistan Bölgesi Bakanlar Kurulu, Irak hükümetinin Erbil’e gönderdiği memur maaşlarının mali bütçe payını karşılamadığı kaydedilerek, petrol ve diğer gelir kalemleriyle yeni bir düzenleme yapacakları belirtildi.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti Bakanlar Kurulu, bugün Başbakan Neçirvan Barzani başkanlığında toplandı.

Toplantının ardından Kürdistan Bölgesi Bakanlar Kurulu tarafından yapılan açıklamada, Irak hükümetinin Erbil’e gönderdiği meblanın memur maaşlarını karşılamayan mali bütçe payını Kürdistan Bölgesi Hükümeti petrol ve diğer gelir kalemleriyle tamamlanması için yeni bir düzenleme yapacağı belirtildi.

Açıklamada, şunlara yer verildi:

“Kürdistan Bölgesi Hükümeti, memurların yaşadığı sıkıntıların farkındadır. Bununla birlikte bunca zamandır söz konusu soruna karşı dayanmalarından dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz.  

Federal Irak Bütçe Yasası, Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin bütçesini düşürmesiyle ciddi haksızlık yapmıştır. Ancak Bağdat ile görüşmelerimiz sonucunda Sayın Haydar Abadi - her ne kadar gönderilen mebla yeterli olmasada- tarafından hükümetimize bir miktar para gönderilmiştir.

Bağdat’ın gönderdiği 317 milyar dinarlık bütçe, Kürdistan Bölgesi’ndeki memur maaşlarını karşılamaması sebebiyle Newroz Bayramı öncesinde verilmesi gereken maaş ödemelerinde aksamalar yaşandı. 

Bugün Başbakan Neçirvan Barzani, Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani, Sağlık ve Eğitim bakanlarının da içinde bulunduğu ilgili bakanların katılımıyla toplantıda, şu kararlar alındı:

1-Bağdat Hükümeti, 317 milyar 540 milyon 465 bin dinarı, yeterli olmamasına rağmen her ay rutin bir şekilde göndermesi halinde, Kürdistan Bölgesi Hükümeti petrol ve diğer gelir kalemleriyle yeni bir düzenleme yapacaktır. Söz konusu düzenleme Kürdistan Bölgesi’ndeki memurların çıkarına olacaktır./rudaw 

Ayrıntılar geliyor...