image

PeyamaKurd - Başkent Erbil'de görevine yeni başlayan Asuri Doğu Kilisesi Patriği III. Mar Awa’yı yayımladığı mesajla tebrik eden Başkan Mesud Barzani, Kürdistan’ın birlikte yaşam kültürünün güzel bir tablosu olarak kalacağını dile getirdi.

Başkan Mesud Barzani, III. Mar Awa’yı 122’nci Asuri Doğu Kilisesi Patriği olarak göreve başlamasından ötürü tebrik ederek başarı temennisinde bulundu.

Başkan Barzani mesajında, III. Mar Awa’nın göreve başlamasının bileşenler arasında birlikte yaşam kültürü ve huzurun gelişmesine vesile olmasını dileyerek, Kürdistan Bölgesi’nin birlikte yaşam kültürünün güzel bir tablosu olarak kalacağını belirtti.

Erbil’in Ankawa semtinde bugün 122’nci Asuri Doğu Kilisesi Patriği III. Mar Awa için düzenlenen törene Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, bazı bakanlar, Erbil Valisi Umed Xoşnaw ve çok sayıda vatandaş katılım göstermişti.

Düzenlenen törende, ilahilerin okundu, dini ritüeller gerçekleştirilirdi. III. Mar Awa ise tören sonrası Asuri Doğu Kilisesi Patriği olarak göreve başladı. Patriklik, Asuriler arasında en yüksek dini merci olarak kabul ediliyor ve Katolik inancında Papalık kurumuna denk geliyor.