image

PeyamaKurd - 15 Mart'ta düşen helikopterde 9 DSG'linin yaşamını yitirdiği açıklanmıştı.

Kürdistan Bölgesi Güvenlik Konseyi, 15 Mart akşamı Duhok vilayeti kırsalında düşen helikopterle ilgili bir açıklama yaptı.

Söz konusu olan açıklamada, “Kürdistan Anti Terör Birimi’nden olaya ilişkin yapılan ilk açıklamada, bir helikopterin düştüğü ve PKK’li oldukları belirlenen bazı kişilerin yaşamını yitirdiği belirtilmiştir” denildi.

17 Mart’ta ise Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG), iki helikopterin düştüğünü, 9 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladığı hatırlatılan açıklamada, Kürdistan Bölgesi Güvenlik Konseyi’nin şu ana kadar bir helikopterin düştüğünü ve 7 kişinin yaşamını yitirdiğini doğrulayabildiği ifade edildi.

Açıklamanın devamında, “Söz konusu helikopterler, Bölge’nin resmi kurumlarını bilgilendirmeksizin Rojava ile Süleymaniye arasında uçuyordu” denildi.

“Süleymaniye’deki bir taraf, gizli ve gayriresmi bir şekilde DSG ile PKK ilişkilerinde aracılık yapmış ve birçok kez farklı yardımlarda bulunmuştur” denilen açıklamada, Kürdistan Bölgesi Güvenlik Konseyi’nin, Uluslararası Koalisyon ve Irak hükümetinden, söz konusu helikopterlerin hangi izinler Kürdistan Bölgesi üzerinde uçtuğunu ve bu yasa dışı durumdan kimin sorumlu olduğunu açıklamasını istedi.