image

PeyamaKurd- Erbil’in Hristiyanların ağırlıklı nüfusunu oluşturduğu Ankawa ilçesinde, yapımı tamamlanan kilisenin açılışı yapıldı. Açılışı, Evkaf ve Din İşleri Bakanı Piştiwan Sadık yaptı.

Kilisenin açılışına,  Irak ve Dünya Keldani Kilisesi Patriği Kardinal Louis Raphael Sako, Erbil Keldani Kilisesi Piskoposu Beşar Werde ile çok sayıda Hristiyan din adamı katıldı.

Bakan Sadık, Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin Hristiyanlara verdiği desteği vurgulayıp, özellikle de Irak’ta yaşanan farklı gerginlikle nedeniyle Kürdistan Bölgesi’ne gelen Hristiyanlara hizmet sunulduğunu söyledi.

Kürdistan Bölgesi Başkanlığı ve Başbakanlığına teşekkür edildi

Yeni kilisenin açılışı dolayısıyla Hristiyanları ve Ankawa sakinlerini kutlayan Kardinal Louis Raphael Sako, dini bileşenler arasındaki toplumsal barışın korunmasından ötürü Kürdistan Bölgesi Başkanlığı ve Başbakan’a teşekkür etti.

“Kürdistan Bölgesinde, güvendeyiz”

Louis Raphael Sako, “Kürdistan Bölgesi’ndeki birlikteliği tanımlamaya kelimeler yetmez. Bu, Kürdistan Bölgesi’ndeki medeniyetin büyüklüğünün bir göstergesidir ve Hristiyanların güvende olduklarını sağlamaktadır.”dedi

Sako, Kürdistan Bölgesi’ndeki bu güven, fiilen de kendini göstermektedir, buna saygı duyuyoruz.” diyerek konuşmasını tamamladı.