image

PeyamaKurd - İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nın yayımladığı dünyada insan hakları ihlalleri raporu kapsamında Kürdistan’da hak ihlalleri yaşandığına dair ifadelere ilişkin konuşan Kürdistan Uluslararası Raporları Yanıtlama Ofisi Sorumlusu Dindar Zebari, ifadeleri gerçekle bağdaşmadığına dikkat çekti.

Söz konusu konuyla ilgili İngiltere Dışişleri Bakanlığı, yayımladığı dünyada insan hakları ihlalleri raporunun Irak bölümünde Kürdistan’da düşünce özgürlüğü konusunda hak ihlalleri yaşandığını ileri sürmüştü.

İngilizlerin iddialarına yanıt veren Kürdistan Uluslararası Raporları Yanıtlama Ofisi Sorumlusu Dindar Zebari, “Kürdistan’da basın ve düşünce özgürlüğü yasalarla korunuyor. İsteyen istediği düşünceyi dile getirmekte özgürdür” ifadesini kullandı.

Her şey yasalar çerçevesinde yürütülüyor

Öte yandan Zebari, basın özgürlüğü konusunda “Kürdistan’da 7 binden fazla gazeteci, 800’den fazla yayın var. Bu bölge için oldukça fazla bir oran. Bu bile Kürdistan’da düşünce özgürlüğünün seviyesinin göstergesidir” diye konuştu.

Kürdistan ulusal kanalına açıklamalarda bulunan Kürdistan Gazeteciler Sendikası Sekreteri Hendıren Ahmed ise şunlara dikkat çekti, “Kürdistan’da düşünce ve basın özgürlüğü konusunda ‘her şey tamamdır’ demiyoruz elbette. Yaşanan sorunlar var ancak bu sorunlar yasalar çerçevesinde ve Gazeteciler Sendikası’nın gözetiminde çözülüyor.”

Ahmed, Benzer raporların çok kez eksik bilgilerle hazırlandığını belirterek, “Söz konusu raporlar çoğu kes eksik bilgilerle hazırlanıyor. Bilgi aldıkları şahısların gazeteci olup olmadıklarından emin değiliz. Yanlış bilgiler var raporlarda. Basın kurumlarından doğru bilgilerle hazırlanırsa biz de bu raporları destekleriz” dedi.