image

PeyamaKurd- Kürdistan hükümeti ile Irak merkezi hükümeti arasında devam eden 2020 bütçe görüşmelerinde, tarafların anlaşma yolunda olduğu bildirildi.

Erbil ile Bağdat yönetimleri arasında sürmekte olan 2020 Bütçe görüşmelerinde yol kat eden taraflardan Kürdistan hükümeti, bir iyi niyet göstergesi olarak günlük 250 bin varil petrolü Bağdat’a teslim etmeye hazır olduğunu söyledi.

Irak’ın başkenti Bağdat’ta düzenlenen Güvenlik ve Ekonomi Forumu’da Irak Maliye Bakanı Fuat Hüseyin ile görüşen Kürdistan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Hemin Havrami, iki taraf arasındaki sorunların anayasa çerçevesinde çözülmesi gerektiğinin vurgulandığı ifade edildi.

Kürdistan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Hemin Havrami , Kürdistan hükümetinin iyi niyet göstergesi olarak günlük 250 bin varil petrol gelirini, Kürdistan hükümetinin bütçeden payını göndermek karşılığında, Irak'ın petrol şirketi SOMO’ya teslim etmeye hazır olduğu kaydedildi.

Hem Bağdat hem de Erbil’in sorunları çözmek için iyi niyetli ve iyi ilişkileri bulunduğuna dikkat çeken Irak Maliye Bakanı Hüseyin ise, bütün sorunların diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini vurguladı.