image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Bakanlar Kurulu, Başbakan Mesrur Barzani başkanlığında toplandı. Bakanlar Kurulu toplantısında, Kürdistan Bölgesi'ne yönelik saldırılar ve gaz patlamaları gündeme alındı.

Kürdistan Bölgesi'ne yönelik saldırıların yanı sıra Süleymaniye ve Duhok’taki gaz patlamalarının gündeme geldiği toplantıda, vatandaşların can ve mal güvenliği için tedbirlerin güçlendirilmesi konusu görüşüldü.

"Felaketlere karşı Hükümet kurumları harekete geçmeli"

Bakanlar Kurulu, Kürdistan Bölgesi'ndeki vatandaşlarını canlarını korumak için yaşamını feda eden Albay Ali Berwari ve polis arkadaşlarının fedakarlıklarına övgüde bulundu.,

Toplantıda, konuya ilişkin ilgili hükümet kurumlarının yaşanan felaketlerin nedenlerini bir an önce araştırmaları ve tekrarlarını önlemek için gerekli tüm önlemleri almaları gerektiğine dikkat çekildi.

Süleymaniye ve Duhok'taki her iki olayla ilgili soruşturma ve takip sonuçlarına ilişkin İçişleri Bakanı Reber Ahmed ise kapsamlı bir rapor sundu.

Toplantıda, güvenlik prosedürleri, meslek icra etme lisansları, sivil savunma, belediye ve sağlık kurumlarının ihtiyaçlarının karşılanması ve kriz koordinasyon müdürlüklerinin hesap verebilirliğin güçlendirilmesi gerektiğinin altı çizildi.

İran ve Türkiye'nin saldırıları şiddetle kınandı!

Ölçme ve Kalite Kontrol Kurulu'nun faaliyete geçirilmesine karar verilen toplantıda, LPG çalışmaları için kurslar düzenlenmesi ve konuyla ilgili her türlü tedbirin artırılması kararlaştırıldı.

Toplantının ikinci oturumunda ise, Kürdistan Bölgesi’ne yönelik İran ve Türkiye’nin saldırıları ele alınırken, saldırılar şiddetle kınanarak, komşu ülkelere Kürdistan Bölgesi ve Irak'ın egemenliğine saygı duymaları çağrısında bulunuldu.

Saldırılara ilişkin Irak ve BM'ye çağrı!

Federal hükümet, Birleşmiş Milletler ve genel olarak uluslararası toplumun söz konusu saldırı ve ihlallerin sonlanması için ciddi bir tavır almasının istendiği toplantıda, Kürdistan Bölgesi ve Irak'ın egemenliğinin ihlal edilmesine artık izin vermemesi gerektiği vurgulandı.