image

PeyamaKurd - Haşdi Şabi yanlılarının Irak’ın başkenti Bağdat’taki Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) binasını ateşe vermesini ve Kürdistan Bayrağı’nı yakmasını sert bir dille kınayan Kürdistan Bölgesi Hükümeti, Bağdat hükümetinden gerekli önlemleri almasını istedi.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti, Haşdi Şabi yanlılarının Irak’ın başkenti Bağdat’taki KDP binasını ateşe vermesi ve Kürdistan Bayrağı’nı yakmasıyla ilgili yazılı bir açıklamada bulundu.

Hükümet açıklamasında, saldırıyı şiddetle kınayarak, “Kürdistan Bölgesi ve siyasi partilerinin sembollerine yönelik hiçbir birey ve grubun saldırısı kabul edilemez” sözleri kullanıldı.

"Saldırılara karşı gerekli önlemleri alın..."

Kürdistan Bölgesi Hükümeti, Bağdat'a çağrıda bulunarak, “Federal Irak hükümeti, Bağdat ve diğer şehirlerde bulunan siyasi parti binalarını ve yabancı ülkelerin temsilcilerini yasadışı grupların saldırısına karşı korumak için gerekli önlemleri almalıdır” açıklamasına yer verdi..

Ayrıca açıklamanın devamında, Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin, kendi vatandaşlarını ve kazanımlarını korumak, Kürdistan Bayrağı'na saygı için tüm yasal adımları atacağı vurgulanarak, bu tür saldırıların tekrarlanmaması için federal hükümete saldırganların cezalandırması için yasal sürecin başlatılmasını talep etti.