image

PeyamaKurd - Fransa yönetiminin Erbil saldırısına yönelik açıklamalarını değerlendiren Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin Fransa Temsilcisi Ali Dolemeri, “Fransa yönetimi, Kürt milletinin dostu olarak istikrarlı bir Irak ve güçlü bir Kürdistan Bölgesi istiyor” ifadesini kullandı.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin Fransa Temsilcisi Ali Dolemeri, K24'e verdiği demeçte Erbil Uluslararası Havalimanı ve Anbar’daki Ayn el-Esed Askeri Üssü’ne yönelik füze saldırına yönelik Fransa Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasını değerlendirerek,  Fransa’nın durumu endişeyle takip ettiğini belirtti.

Hükümet Temsilcisi Dolemeri, Kürdistan Bölgesi’nin Orta Doğu’da Fransa tarafından önemsenen en önemli yer olduğunu kaydederek, bunun nedeninin de Kürdistan Bölgesi’nde var olan birlikte yaşam ve demokrasi kültürünün bölgenin geri kalanında olmaması olduğunu dile getirdi.

"Saldırılar bölgede istikrarsızlığa neden oluyor"

Açıklamasında Fransa’nın teknokrat hükümetin kurulabilmesi için Irak’ta seçimlerin güçlü bir şekilde yapılmasını desteklediğini vurgulayan Dolemeri, Fransa’nın seçimlerin ardından kurulacak Irak hükümetinde Kürdistan Bölgesi’nin güçlü bir şekilde temsil edilmesini istediğini vurguladı.

Dolemeri, Paris’in Kürdistan Bölgesi ve Irak’taki tüm saldırıları kınadığını ve Kürdistan Bölgesi Hükümeti’ne desteğini açıkladığını anımsatarak, saldırıların bölgede istikrarsızlığa neden olduğunu kaydetti.

Ayrıca Temsilci, yapılan saldırıların Avrupa için de zararlı olduğunu kaydederek, Fransa’nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden (BMGK) çıkacak açıklamayla ilgili sıkı bir hesap yaptığını ve ileride saldırıların arkasındaki taraflara güçlü vurgu yapılacağını ifade etti.