image

PeyamaKurd- Türkiye’nin Rojava işgaline başlamasının bir katliam ve yıkıma yol açacağını belirten Kürdistan hükümeti yetkilileri, Kürdistan’daki siyasi partiler ve 127 aydın, yazar ve sanatçı Birleşmiş Milletler’i (BM) Türk işgal saldırılarının önüne geçmeye çağırdı.

Başkan Mesud Barzani, ABD Başkanı Donald Trump’a yönelik Twitter'dan yayınladığı mesajda, “Kürtlerin kanı silah ve paradan çok daha değerlidir” ifadelerini kullandı.

Başkan Mesud Barzani’nin mesajı şu şekilde:

“Sayın Başkan Donald Trump. Lütfen bilin ki her zaman meşru haklarını savunmuştur. Peşmerge, IŞİD’i mağlup etti ve Kürtler terörle mücadelede koalisyonun önemli bir parçası oldu. Kürtlerin kanı silah ve paradan çok daha değerlidir. Teşekkür ederim.”

Türkiye’nin işgal harekatına dün de karşı çıkan Başkan Barzani, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada “Tüm çabalarımı Rojava Kürtlerinin bir daha büyük bir acı yaşamaması için harcayacağım” demişti.

Neçirvan Barzani: Rusya Devreye Girmeli

Kürdistan Başkanı Neçirvan Barzani’den de bir tepki geldi. Neçirvan Barzani’nin Lavrov’la gerçekleştirdiği görüşmede rahatsızlığını dile getirerek, Rusya ve Lawrov’un barış için aracılığı yapmasını istediği ifade edildi.

Sefin Dizayi: İlk kurbanlar Siviller Olacak

Kürdistan Dışilişkiler Merkezi Başkanı Sefin Dizai, Türk devletinin Rojava’ya saldırması durumunda ilk kurbanların siviller olacağını belirterek, bu durumdan çok rahatsız olduğunu çünkü bunun sonucunda yüzbinlerce kişinin topraklarından göç edebileceğini söyledi.

Kürdistan Hükümetinden İşgal Girişimine Tepki

Kürdistan Bölgesel hükumeti Salı akşamı yaptığı yazılı açıklamada olası bir işgal saldırısından duydukları rahatsızlığı dile getirerek, şu ifadeleri kullandı:

“ABD güçlerinin sınır bölgelerinden çekilmesinden ve bundan sonra Türk devletinin işgal için saldırmasından büyük bir rahatsızlık duyuyoruz.”

Kürdistan hükümeti, Türk devletinden uluslararası IŞİD karşıtı koalisyondan yer alan bir ülke olarak IŞİD’in yeniden canlanıp, kontrolden çıkmasını sağlayacak bir adım atmaktan kaçınmasını istedi.

127 Aydından BM’ye Çağrı

Türkiye’nin Kuzey Doğu Suriye topraklarını işgal etmek için saldırı hazırlığına büyük bir tepki de Güney Kürdistanlı yazar, aydın, sanatçı, siyasi şahsiyetlerden geldi.

127 imzayı taşıyan açıklamada BM’ye bu işgal ve katliamın önünde durması için çağrıda bulunuldu: “Kan dökülmesinin önünün alınması, katliamların durdurulması, güvenlikli bölgeler olan yerlerde yeniden büyük bir savaşın çıkmasını önlemesini istiyoruz. Bu konudaki görevinizi yapmanız için size göreve çağırıyoruz.”