image

Kürdistan İslami Hareketi İlişkiler Sorumlusu, "Birçok defa Ali Bapir hakkında açıklamalar yaptık, İslami kalkınma ve Kürdistan Müslümanlarına karşı büyük bir ihanet içerisinde olduğunu beyan ettik. Kendisinin istediği zaman, istediği televizyon kanalında veya camide halka açık bir platformda içinde olduğu ihaneti tartışmak istediğimizi söyledik".

 

PeyamaKurd- Kürdistan İslami Hareketi İlişkiler Sorumlusu, Kürdistan İslami Cemaat Partisi lideri Ali Bapir'in gizli bir mektubunu paylaştı. 1995'da yazılmış olan mektupta, Ali Bapir'in Kürdistan Yurtseverler Birliği ile gizli ilişkileri olduğunu öne sürülüyor.

Vefat eden eski Kürdistan İslami Hareketi liderinin oğlu İhsan Ali, kendi facebook sayfasında söz konusu mektubu paylaşmakla birlikte, Kürdistan İslami Cemaat Partisi lideri hakkında da bu bilgileri paylaştı:

"Birçok defa Ali Bapir hakkında açıklamalar yaptık, İslami kalkınma ve Kürdistan Müslümanlarına karşı büyük bir ihanet içerisinde olduğunu beyan ettik. Kendisinin istediği zaman, istediği televizyon kanalında veya camide halka açık bir platformda içinde olduğu ihaneti tartışmak istediğimizi söyledik".

Devamında, bundan sonra "Ali Bapir'in ihaneti" hakkında bir dizi belge paylaşacağını yazan İhsan Ali, Baas partisi Ali Bapir'in örgüt içerisinde kendi konumunu güçlendirmek, başkanlık konumunu elde etmek, İslami kalkınmayı zehirli bir hançerle arkadan vurmak, İslami hareketin liderine ve örgüt üyelerine ihanet etmek için kullandığı tek araç değildir" dedi.

Kürdistan İslami Hareketi İlişkiler Sorumlusu, Ali Bapir'ı YNK ve İslami Hareket arasında çıkan savaşın nedeni olarak gösteriyor. Ayrıca 1993 yılında YNK ve İslami Hareket arasında ateşkes ilan edildiğinde, Ali Bapir YNK'ye yakınlaşmaya çalışarak hareketten bağımsız gizli bir anlaşma imzaladı. Anlaşma gereği YNK Ali Bapir'ın İslami Hareket içerisinde konumunu güçlendirmek için kendisine maddi destek sağlayacaktı.