image

Kürdistan Parlamentosu’ndaki partilerin kadın hakları, bayındırlık, üretim, yerel meclisler, Parlamento içişleri ve şikayet komisyonlarının başkanları, başkan yardımcıları ve karar mekanizmaları seçimi konusunda anlaşmaya vardıkları uyuruldu.

Varılan anlaşmaya göre;

Kadın hakları komisyonu başkanlığına Lence İbrahim Ebdulrehman, yardımcılığına da Aşna Ebdulqadir seçildi.

Bayındırlık komisyonu başkanlığına Hewre Banea Mihemed Salih, yardımcılığına Behçet Eli İbrahim, karar merciine Zahir Mihemed Eli seçildi.

İçişleri ve yerel meclisler komisyonu başkanlığına Şaxewan Reuf Mistefa, yardımcılığına Balanbo Mihemed Eli, karar merciine Hikmet Mihemed seçildi.

Parlamento çalışmalarına ilişkin şikayet komisyonu başkanlığına İsmail Eli, yardımcılığına Çiya Hemid Şerif seçildi. Fraksiyonlar komisyonlar için başkan ve yardımcı belirleme dışında, diğer daimi komisyonların başkanlık ve başkan yardımcılığı için de isimler belirlediler.

Parlamento bünyesinde bulunan farklı 7 komisyon başkanlıkları içinde değişiklikler yapılacak. Buna göre; Ebdulstar Mecid Qadir tarım – ziraat ve sulama komisyonu başkanlığına seçildi. Aydınlanma, sivil toplum, spor ve gençlik komisyonu başkanlığına Selime Fatih Tofiq seçildi. Enerji ve tabii kaynaklar, sanayi ve ticaret komisyon başkanlığına Eli Heme Salih, belediyeler, taşıma - ulaştırma ve turizm komisyonu başkanlığına Luqman Hemed Haci Mistefa seçildi.