image

PeyamaKurd - Almanya Başbakanı Angela Merkel’e bir mektup gönderen Kürdistan Parlamentosu’ndaki bir grup Parlamenter, ‘Irak'ta bağımsız bir Kürt devleti kurulmasından yana değilim’ açıklamasına tepki gösterdi.  32 parlamenterin imzaladığı mektup, Almanya’nın Erbil Konsolosluğu’na verildi.

Rêbwar Babkeyî başkanlığındaki Kürdistan Bölgesi Dış ilişkiler Komisyonu üyeleri Almanya’nın Erbil Konsolosu Yardımcısı Barbara Shumaher’i ziyaret ederek Almanya Başbakanı Angela Merkel’e gönderilmek üzere bir mektup yolladı.

Kürdistan Parlamentosu Dış ilişkiler Komisyonu Başkanı Rêbwar Babkeyî, Kürdistan ve Almanya halkı arasındaki güçlü ilişkilerden bahsederek,  terör örgütü IŞİD saldırıları döneminde Almanya hükümetinin Kürdistan Bölgesi’ne desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Komisyon Başkanı Babkeyî, Merkel’in açıklamasından ötürü duydukları rahatsızlığı dile getirerek Merkel’e hitaben yazılan içerisinde Kürdistan’a ilişkin açıklamaları protesto eden ve 32 Parlamenterin imzasının yer aldığı mektubu Erbil Konsolosu Yardımcısı Barbara Shumaher’e teslim etti.

Öte yandan Almanya’nın Erbil Konsolosu Yardımcısı Barbara Shumaher mektubu teslim alarak, en kısa sürede Almanya Başbakanı’na ileteceğini belirterek, ülkesinin Kürdistan Bölgesi ile ilişkileri önemsediği ve ilişkilerin daha da ilerletilmesini istediğini dile getirdi.