image

PeyamaKurd - Haşdi Şabi yanlılarının Irak’ın başkenti Bağdat’taki Kürdistan Demokrat Partisi’nin (PDK) binasını ateşe vermesini ve Kürdistan Bayrağını yakmasını sert bir dille kınayan Kürdistan Bölgesi Parlamentosu, saldırganların cezalandırılması konusunda çağrıda bulundu.

Kürdistan Parlamentosu, Haşdi Şabi yanlılarının Irak’ın başkenti Bağdat’taki PDK binasını ateşe vermesi ve Kürdistan Bayrağı’nı yakmasıyla ilgili yazılı bir açıklama yayımladı.

Parlamentonun açıklamasına göre, “Saldırıyı şiddetle kınıyoruz” denilerek, federal hükümete yasadışı grupların bu tür eylemlerine izin verilmemesi çağrısı yapıldı.

"Irak Hükümeti, yasal girişimlerde bulunmalı"

Saldırıyı sert bir dille kınayan Parlamento, “Bu tür saldırılar Irak’ta birlikte yaşama zarar verdiği gibi anayasal olarak koruma altında olması gereken etnik ve mezhepsel özgürlüğü kısıtlıyor” açıklamasına yer verdi.

Ayrıca yayımlanan açıklamanın devamında Parlamento şu ifadelere yer verdi:

“Kürdistan Parlamentosu, tüm Kürditan halkının temsilcisi olarak, saldırıyla ilgili endişelerimizi en üst düzeyde ifade ediyor ve federal hükümetin yasadışı grupların bü tür saldırılarının engelleyecek yasal girişimlerde bulunmasını talep ediyoruz.”