image

PeyamaKurd- Türkiye ve onun desteklediği çeteci terörist gruplar tarafından Rojava’ya yönelik başlatılan işgal hareketinin ilk anından itibaren tepkisini sert bir biçimde ortaya koyan Kürdistan hükümeti ve temsilcilerinin ardından, Kürdistan Parlamento Başkanlığı da Türkiye’yi kınadığını açıkladı.

Türkiye'nin Rojava Kürdistan'ına saldırısına yönelik endişelerini dile getiren Kürdistan Parlamentosu, Rojava’ya yönelik saldırgan tutumun bir an önce durdurulması gerektiğini dile getirdi.

Kürdistan Parlamentosu Türk devletinin bu saldırılarına ilişkin yayınladığı açıklamada, gerçekleşen bu saldırıların Kürdistan Parlamentosunda endişelere yol açtığını, bu nedenlede bu saldırıları çok sert bir dille kınadıklarını ve saldırıların bir an önce durdurularak tarafların diyalog ve görüşmeler yoluyla çözümler üretmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Kürdistan Parlamentosu Başkanlığı açıklamasının devamında, terör olaylarının halen devam ettiği bir dönemde Türk devletinin Rojava Kürdistanı’na saldırmasının bölgede daha büyük karışıklıklara yol açacağına dikkat çekti.

Kürdistan Parlamento Başkanlığı açıklamasının sonunda, ABD, Rusya, İngiltere, Fransa ve diğer Dünya devletlerine çağrıda bulunarak, Türk devletinin Rojava Kürdistanı’na saldırısını engellemelerini ve durumun daha da kötüleşmesinin önüne geçmelerini istedi.