image

PeyamaKurd- Kürdistan Parlamentosu, gelecek yıl yapılacak Irak İl Genel Meclisi Seçim Yasası’na karşı Irak Federal Mahkemesi’nde dava açacak. 

Gelecek yılın Nisan ayında yapılması kararlaştırılan Irak İl Genel Meclisi seçimlerinde Kürdistan idaresi dışında kalan Kürt bölgelerinde Haşdi Şabi güçlerinin göç eden Kürtlerin oy kullanmasına engel olacağı endişeleri üzerine bir çalışma başlatan Kürdistan Hükümeti, girişimlerini merkezi hükümet nezdinde sürdürmeye devam edecek.

Bu kapsamda Kürdistan Bölgesi İdaresi Dışında Kalan Kürt Bölgeleri Komisyonu Başkanı Ciwan Yûnis “Bugün avukat Serdar Herkî, Bağdat’ta Irak Federal Mahkamesi’nde İl Genel Meclis Seçim Yasası’na karşı dava açması konusunda görevlendirildi” dedi. 

Ciwan Yûnis sözlerini şöyle sürdürdü: “Yasa Irak’taki bileşenlerin haklarına karşı düzenlenmiştir. Komisyonumuz bu yasada düzeltilme yapılması için dava açmakta. Eğer yürürlükte olan seçim yasası uygulanırsa Kürdistani bölgelerde Kürtlerin oyları azalıyor, çünkü bu bölgelerden savaş ve çatışmalar nedeniyle göç etmiş olan Kürtlerin oy vermesine izin verilmiyor.”