image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Güvenlik Konseyi'nden yapılan açıklamada, Özgür Jiyan kod adlı Ahmed Mirza Çelik PKK’li komutan, Peşmerge Güçleri’ne yönelik gerçekleştirilen saldırılarla ilgili itiraflarda bulunduğu ifade edildi.

Açıklamaya göre, 2008’de PKK’ye katıldığını dile getiren Özgür Jiyan, 2010’dan beri örgütün üst düzey komuta kademesinde yer aldığını belirtti.

İtiraflarda bulunan Jiyan, “Açıkçası şu anda Güney Kürdistan’da devam eden savaşın ve Türkiye’nin saldırılarının artmasının temel nedeni PKK’dir” diyerek “Bölgede yurtseverliğiyle bilinen insanlar öldürülüyor, şehit ediliyor. Onlardan biri de şehit edilen Qazi’dir” sözlerine yer verdi.

"Peşmerge'ye ağır suikast için silah temin edildi"

Jiyan, PKK’nin Duhok'un Amedi ilçesinde bir yıldır hazırlık yaptığını dile getirerek, “Peşmerge Güçleri’nin Amedi’ye gelişi nedeniyle bir yıldır hazırlık yapılıyordu. Her tarafa mayınlar döşendi, ağır suikast silahları temin edildi” ifadesini kullandı.

Ayrıca Jijan konuşmalarında, Amedi ilçesi sınırlarındaki Metina Dağı’nda göreve giden Peşmerge mühendis timine düzenlenen ve 5 Peşmerge’nin şehit düşmesine neden olan saldırıya değinerek şunları dile getirdi:

“Saldırının hazırlığı daha öncesinden yapıldı. Saldırı esnasında kimler vardı bilmiyorum ama bu saldırının sorumluluğu Harun Dersim ve Özgür Rojava’daydı."