image

PeyamaKurd- Kürdistan Bölgesi’nde 30 Eylül’de yapılan parlamento seçimlerinde planlanan büyük ihlal skandalı ortaya çıktı.

Kürdistan Bölgesi Bağımsız Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu 29 Eylül akşamı, seçimle ilgili aldığı yeni kararlara göre, pasaport veya elektronik kimlik kartı yanında olmayan seçmenlerin eski kimlik kartı ile vatandaşlık belgesinin ikisini yanında bulundurması şart koşuldu.

Kürdistan Bölgesi Bağımsız Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu Başkanı Hendren Muhammed konuya ilişkin, çok sayıda sahte vatandaşlık belgesinin hazırlandığını belirterek, “Komisyon hileyi önlemek için söz konusu kararı aldı” diye konuştu.

Muhammed, “Seçimlerden 2 gün önce, 200 binden fazla sahte vatandaşlık belgesinin hazırlandığı ihbarını aldık. Söz konusu boş vatandaşlık belgelerinin Erbil’e bağlı Koya’ya yakın bir depoda tutulduğunu öğrendik. 

Vatandaşlık belgelerinin Kerkük ve etrafından getirilen insanlara dağıtılması planlanıyordu. Böylece binlerce kişi sahte belgelerle oy vereceklerdi. Süleymaniye, Kelar, Kırfri, Koya, Taktak gibi bir çok yerde vatandaşlık belgelerini dağıtmışlar” dedi.