image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi’ndeki havalimanlarının uluslararası uçuşlara kapatılmasının olumsuz etkilerinin devam ettiğini açıklayan Kürdistan’daki turizm firmalarının sahipleri, turizm sektörünün gittikçe küçüldüğüne işaret ederek, geçen seneye oranla yüzde 30 düşüş yaşandığını ileri sürdü

havalimanlarının uluslararası uçuşlara kapatılmasının olumsuz etkilerinin turizme büyük oranda etki ettiğine dikkat çeken Firmalar, gittikçe küçülen turizme önlem alınmasını istiyor.

29 Eylül’de Kürdistan Bölgesi’nde gerçekleştirilen bağımsızlık referandumunu gerekçe gösteren Bağdat yönetimi, Kürdistan Bölgesi'ndeki havalimanlarında yurtdışı uçuşları yasaklamıştı.

Uluslararası uçuşlara kapatılan havalimanları, Kürdistan Bölgesi ile Bağdat hükümeti arasında yapılan görüşmeler sonucunda 15 Mart’ta tekrar açılmış ancak yasağın olumsuz etkileri ise hala devam ettiği öne sürüldü.

Kürdistan bölgesindeki haber kanalına açıklamalarda bulunan Fly Miran Turizm Firması yetkilisi Lawend Memundi, “Erbil ve Süleymaniye havalimanlarının 6 ay boyunca kapalı olmasından dolayı havayolu şirketleri büyük bir zarar etti. Firmaların çoğu şubelerini kapattı. Kalan firmalar da personellerinin %60-70’ini işten çıkardı. Bizim daha önce 25 personelimiz vardı ama şimdi 4 personelimiz kaldı. Havalimanlarından uçuşların başlamasının ardından havayolu şirketleri şubelerini açarak personellerini tekrar geri çağırdı” ifadesini kullandı.

Kürdistan’da Erbil havalimanından her tarafa uçuşların başladığını belirten Memundi, yasağın olumsuz etkilerinin devam belirtti.

Irak ve Kürdistan Bölgesi genelinde ve birçok ülde tur danışmanlığını yapan Memundi, “Önceki dönemlerle karşılaştırıldığında turizm sektörü %30 küçülmüş.Turizm sektörünün olumsuz koşullarından dolayı daha Tunus’a tur düzenlemedik. Geçen yıl bu dönemlerde Ermenistan ve Azerbaycan’a haftada üç tur düzenliyorduk. Şimdi haftada bir tur düzenleyebiliyoruz o da uçağı dolduramıyoruz. Şu anda en iyi çalışan güzergah İstanbul” diye konuştu.

Bir diğer firma olan Dream Holiday yetkilisi Ömer Hesrev, “Kürdistan Bölgesi’ndeki havalimanlarının uçuşlara kapatılması turizm sektörünü çok olumsuz etkiledi. Firma olarak 80 bin dolar zarar ettik. Ekonomik krizden dolayı personelimizin bir kısmını işten çıkarmak zorunda kaldık” dedi.