image

PeyamaKurd - Irak ile Kürdistan Bölgesi seçim komisyonu güvenlik heyetleri, seçimlerin yapılacağı Kürdistan Bölgesi idaresi dışında kalan Kürdistani bölgelerdeki seçim merkezlerinin güvenliğinin ortak bir güç tarafından sağlanması konusunda anlaşmaya vardığını duyurdu.

Irak İçişleri Bakanlığınca oluşturulan Irak İl Meclisi Seçimleri Yüksek Güvenlik Komitesi, bugün Erbil’e gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Kürdistan Bölgesi İçişleri Bakanı Reber Ahmed liderliğindeki güvenlik heyetiyle toplandı.

Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı Sözcüsü Tümgeneral Tahsin Hafaci, toplantının ardından düzenlenen basın açıklamada bulunarak şu ifadelere yer verdi:

 “Toplantının ana konusu 140'ıncı madde kapsamındaki bölgelerde, özellikle Kerkük, Ninova ve Diyala'da seçim sürecinin korunmasıydı. Çünkü bu bölgeler Irak ve Kürdistan Bölgesi için farklı öneme sahip.”

Irak il meclisi seçimlerinin (Kürdistan Bölgesi illeri hariç) 18 Aralık’ta 23 milyondan fazla seçmenin katılımıyla yapılması planlanıyor.

Güvenlik alanındaki koordinasyonun arttırılması konusunun ele alındığını aktaran Hafaci, "Seçim günü önümüze çıkabilecek tüm engellerden kaçınmak için Kürdistan Bölgesi ve Bağdat'ın iki operasyon odasının iletişim halinde olmasını istedik" dedi.