image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin Kürdistan Bölgesi idaresinde olmayan Kürdistani bölgelerle ilgili sorunların çözümü için iki yollarla müzakerelerini sürdürdüğünü belirten Kürdistan Bölgesi Bağdat’la İlişkiler Bakanı Xalid Şiwani gelişmelerle ilgili değerlendirmede bulundu.

Kürdistan Bölgesi Bağdat’la İlişkiler Bakanı Xalid Şiwani, Kürdistan Parlamentosu’nda Kürdistani Bölgeler Komisyonu ile bir araya gelmesinin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunarak, Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin Kürdistani bölgelerle ilgili sorunların çözümü için iki yolu takip ettiğini ve bunlardan birincisinin erken seçimlerden önce söz konusu bölgelerdeki durumun normalleşmesi olduğunu kaydetti.

"Bağdat tarafından Kürtlerin azaltılması için planlı bir çalışma var"

Bakan Şiwani, Kürdistani bölgelerdeki güvenlik, askeri ve yönetim konularındaki sorunların çözüme kavuşması için çalışıldığını bildiren Şiwani, özellikle de Araplaştırma politikalarının son bulmasının önemine değindi.

İkinci yolun ise, Kürdistani bölgelerle ilgili sorunun Irak Anayasası’nın 140’ıncı maddesi çerçevesinde çözülmesi için takip edildiğini belirten Bakan Şiwani, Irak hükümetinin devlet kurumlarında Kürtlerin varlığının azalması için planlı ve programlı bir şekilde çalıştığını kaydetti.

Öte yandan toplantıda konuşan Kürdistan Parlamentosu’ndaki Kürdistani Bölgeler Komisyonu Başkanı Ciwan Rojbeyani ise, Kürdistani bölgeler ve Kerkük’le ilgili sorunun çözümü için uluslararası baskının gündemde olduğunu dile getirdi.

Ayrıca Ciwab Rojbeyani, Irak hükümetinin müzakere ve anlaşmalara bağlı olması gerektiğini vurguladı.