image

PeyamaKurd - Suriye Kürtleri Demokratik Birlik Partisi (Partiya Yekîtiya Demokrata Kurd li Sûriyeyê /Yekîtî/El Wehdê) Kürdistan Bölgesi temsilcisi temsilcilerinden  Îbrahîm Mihemed’in Kobanê’de PYD tarafından durdurularak göz altına alındığı bilgisine ulaşıldı.

Yaşanan gözaltı olayı ile ilgili olarak PYD asayişinin bulunduğu noktada, Suriye Kürtleri Demokratik Birlik Partisi Kürdistan Bölgesi temsilcisi İbrahim Mihemed durduruldu.

Gözaltına alınan bölge temsilcisi ile ilgili olarak, Yekîtî  tarafından yapılan yazılı açıklamada partilerinin Kürdistan Bölgesi temsilcilerinden  Îbrahîm Mihemed’in dün gece asayişe bağlı anti terör birimlerince Kobanê’deki evinde hiçbir gerekçe gösterilmeden ve hakkında bir mahkeme kararı olmamasına rağmen gözaltına alındığı ifade edildi.

Yapılan yazılı açıklamada, Kürdistan Bölgesi’ne yaptığı ziyaretten Kobanê’deki evine dönen Îbrahîm Mihemed Şêxan köyünde gözaltına alındığı belirtildi.

Kürdistan Bölgesi temsilcisinin gözaltına alınmasını sert dille eleştiren Yekîtî, PYD’den yöneticilerini bırakmaları çağrısı yapılarak, yaşamından kendilerinin sorumlu olduğu dile getirdi.  

Yekîtî partisi PYD’ye yakınlığı ile bilinen ve özerk yönetimden parti ofisi için ruhsat alan bir parti olarak biliniyor.